Kategoriat
SATL ry:n 91. liittokokous pidettiin aurinkoisessa ja keväisessä Sastamalassa Ellivuori Resortissa 11.4.2026. Tapahtuman järjestäjänä toimi Etelä-Satakunnan Autoteknillinen Yhdistys ry.
Liittokokous
Tämän vuoden kokoukseen osallistui 19 yhdistystä 38 äänivaltaisen edustajan voimin edustaen noin 71 % liiton äänivallasta (211 maksimiäänestä 149 ääntä edustettuna). Kaikkiaan kokoukseen osallistui 48 henkilöä. Kokous huipentui illalliseen, johon osallistui kaikkiaan 60 henkilöä. Sen yhteydessä tervehdyksen kokousväelle kävi tuomassa sastamalalainen kansanedustaja Arto Satonen (kok.).
Kokouksen yhteydessä jaettiin perinteiset muistamiset eli Vuoden Autoteknikko, Vuoden Autoteknillinen Yhdistys ja Vuoden Kirjamyyjä -tunnustukset sekä yksi liiton kultainen kunnialevyke ja yksi muu muistaminen. Palkittujen tiedot löytyvät TÄÄLTÄ, paitsi Vuoden Kirjamyyjä, joka löytyy tämän sivun lopusta.
Allekirjoitettu liittokokouksen pöytäkirja, hyväksytty toimintakertomus ja tilinpäätös vuodesta 2025, hyväksytty toimintasuunnitelma ja budjetti vuodesta 2026 sekä vuodelle 2026 päivitetty liiton strategia ovat luettavissa ja ladattavissa seuraavista linkeistä:
Henkilövalinnat
Liiton puheenjohtajaksi toiselle peräkkäiselle kaudelle valittiin AGCO Power Oy:n tuotekehityspäällikkö autoinsinööri Pentti Ala-Maakala (Tampere).
Kokous valitsi kaikki viisi liittohallituksessa erovuorossa ollutta henkilöä jatkamaan edelleen tehtävässä. He ovat:
- Jussi Mattila, Akaa
- Arto Miiluniemi, Järvenpää
- Matti Raivio, Vantaa
- Matti Tirkkonen, Orimattila
- Jouni Vauhkonen, Savuniemi
Lisäksi hallituksessa jatkavat kaksivuotiskauden toiselle vuodelle:
- Jarmo Korkiamäki, Tuomikylä
- Piia Kuukasjärvi-Garton, Rovaniemi
- Tero Lehto, Märynummi
- Mikko Nurmi, Laitila
- Unto Tervo, Lahti
Liittohallituksen jäsenten yhteystiedot löytyvät TÄÄLTÄ.
Liittohallitus valitsi järjestäytymiskokouksessaan varapuheenjohtajaksi Matti Raivion Helsingin Autoteknillisestä Yhdistyksestä. Hallituksen työvaliokunnan muodostavat puheenjohtaja, varapuheenjohtaja, toiminnanjohtaja ja heidän kutsumat muut kulloinkin tarvittavat jäsenet.
Jäsenmaksu
Liiton jäsenmaksuosuudeksi eli liittomaksuksi vuodelle 2027 vahvistettiin 47,00 euroa varsinaiselta jäseneltä. Summa nousee kahdella eurolla kuluvaan vuoteen nähden. Liitto perii liittomaksun jäseniltä liitettyään siihen kunkin paikallisyhdistyksen oman jäsenmaksuosuuden. Eräpäiväksi vuoden 2027 maksuille päätettiin 20.1.2027. E-lasku on myös käytössä yhtenä maksumuotona. Sitä suositellaan käytettävän. Jäsenrekisterin vaihdoksen myötä e-laskutilaus on pitänyt tänä vuonna erikseen uusia. Sen yksilöinti tapahtuu saapuneen jäsenmaksun viitenumerolla.
Lehden tilaavien vapaa- ja kunniajäsenien lehtimaksua vuodelle 2027 nostettiin eurolla 39,00 euroon. Hinta koskee myös yhdistysten tilaamia kannatus-, kunnia- ja vapaajäsenien lehtiä sekä stipendeiksi tilattuja lehtiä. Vertailuksi mainittakoon, että Suomen Autolehden normaali tilausmaksu vuodelle 2026 on 55,00 euroa/vuosikerta. Niinpä jäsenalennus on edelleen merkittävä.
Ensimmäisen vuoden varsinaisen jäsenen jäsenmaksussa perittävä liittomaksu on edelleen puolet edellä päätetystä liittomaksusta. Liittokokous myös suosittelee, että yhdistys päättäisi saman myös omasta osuudestaan omassa vuosikokouksessaan. Liittokokous valtuutti lisäksi liittohallituksen perimään opiskelijajäseniltä enintään 20,00 € lehtimaksun, jos he haluavat tilata Suomen Autolehden, ja 5,00 € paperilaskulisän jäsen- ja lehtimaksulaskujen osalta niin päättäessään. Tästä päätöksestä tullaan tiedottamaan erikseen.
Toimintateema
Vuoden toimintateemana talousasioiden kehitystyö jatkuu edelleen teemalla ”Talouden kuntokuuri jatkuu”. Teeman toteuttamiseksi tarkastellaan edelleen liiton kulurakennetta. Tavoitteeksi on asetettu kiinteiden kulujen vähentäminen 5 – 10 prosentilla. Liiton toimiston saattaminen kiinnostavaksi myyntikohteeksi käyttötarkoituksen muutoksella on myös edelleen työlistalla ja prosessissa (poikkeuslupahakemuksen päätöstä odotetaan edelleen).
Liiton päivitetty strategia
Liittohallituksen valmistelema, vuodelle 2026 päivitetty strategia esiteltiin liittokokouksessa. Sen missiota kuvaava kohta kuuluu seuraavasti:
”Suomen Autoteknillinen Liitto edistää autoalan teknillisen henkilöstön verkostoitumista ja osaamisen kehittämistä sekä vaikuttaa puolueettomana teknisenä asiantuntijaverkostona.
Liitto on olemassa, jotta sen jäsenyhdistykset sekä yhdistysten henkilö-, opiskelija- ja yritysjäsenet voivat verkostoitua valtakunnallisesti ja kansainvälisesti.
Liitto ja sen jäsenjärjestöt muodostavat puolueettoman autoalan teknillisten ammattilaisten, esimiesten, viranomaisten ja asiantuntijoiden kohtaamispaikan, jossa omaa osaamista voi lisätä, jakaa tai sillä voi vaikuttaa.
Toiminnallaan liitto edistää kohtaamisia, osaamisen kehittymistä sekä yhteistyötä autoalan sisällä ja ulkoisten sidosryhmien kanssa.”
Päivitetyn strategian visio, arvot, päämäärät ja keinot ovat luettavissa tuolta edellä olevalta dokumentilta.
Paras kirja-asiamies
Tampereen Autoteknillinen Yhdistys myi vuonna 2025 parhaiten kirjoja. Heidän kirja-asiamiehenään toimi Pekka Hjon.
Seuralaisohjelma
Virallisen kokousohjelman ohessa lauantaina 11 seuralaiselle oli järjestetty myös omaa ohjelmaa. Ohjelmassa oli tutustumiset Kuikon tilaan, Butigen på Landetiin, Länsi-Suomen opistoon sekä Tyrvään Pappilaan.
Seuraava liittokokous
Vuoden 2027 liittokokouksen järjestelyistä vastaa Seinäjoen Seudun Autoteknillinen Yhdistys. Kokouspaikaksi on päätetty Härmän kylpylä ja ajankohdaksi 9.-11.4.2027.
Vuoden 2028 liittokokouksen järjestäjän osalta tehtiin ehdollinen päätös, kun Riihimäen Autoteknillinen Yhdistys ilmoitti olevansa kiinnostunut asiasta, mutta haluavansa vielä pohtia tarkemmin järjestämismahdollisuuksiaan. Vahvistus tulee saattaa liittohallituksen tietoon tämän vuoden aikana.
Sydämelliset kiitokset kaikille kokoukseen osallistuneille ja erityiskiitokset Etelä-Satakunnan ATY:n vastaaville ja tapahtumassa avustaneille vapaaehtoisille hyvin sujuneen kokouksen järjestelyistä ja hyvästä iltajuhlasta.