Kategoriat

FISITA World Mobility Summit on maailman merkittävimpien auto- ja liikkumisalan organisaatioiden teknologiajohtajien vuotuinen kohtaamispaikka. Vuoden 2026 tapahtuma järjestetään Etelä-Korean Soulissa 4.-5.11.2026.
Tämän vuoden tapahtuman pääteemoina ovat:
- Ohjelmistomääritteiset ajoneuvot (SDV, Software-Defined Vehicles)
- Automaattinen ajaminen
- Energiainfrastruktuuri
- Tekoäly
- Akkuteknologia
FISITA on esittänyt kutsun jäsenjärjestöjensä jäsenistölle osallistua tapahtumaan jäsenhintaan. Näin ollen myös SATL:n jäsenet pääsevät osallistumaan tapahtumaan alennettuun hintaan, joka on 445 £, normaalin hinnan ollessa 875 £. Päälle toki tulevat vielä majoitus- ja matkakulut.
Lisäksi FISITA on varannut SATL:lle kaksi maksutonta osallistujapaikkaa tapahtumaan. Kaksi ensimmäistä toiminnanjohtaja Pasi Perhoniemelle ilmoittautunutta ilmoitetaan tapahtumaan SATL:n delegaattina. Tällöinkin ilmoittautuneet itse vastaavat muista kuluista ja itse matkan järjestelyistä. Toivottavaa on myös tapahtumasta raportointi liiton kotisivulla ja erikseen sopien myös Suomen Autolehdessä.
Seuraavassa on FISITA:n puheenjohtajan, Hyundai Motor Companyn varatoimitusjohtaja ChangHwan Kimin SATL:n jäsenille osoittama kutsukirje luettavaksenne:
Tapahtuman ohjelma, tiedot itse tapahtumasta, ilmoittautumisohjeet ja sähköinen ilmoittautumislomake löytyvät seuraavan linkkinapin kautta:
Jos edustamaasi yritystä kiinnostaa osallistuminen tapahtuman näyttelyyn tai näkyminen tapahtuman yhteistyökumppanina, löytyy siitä lisätietoja hintoineen seuraavasta esitteestä: