Kategoriat
Riihimäen Autoteknillisen Yhdistyksen syyskuun kuukausitapahtuma suuntautui Hämeenlinnaan, Luolajan Maatalousmuseolle.

Mukana oli yhteensä parisenkymmentä henkeä omasta yhdistyksestämme sekä Keski-Uudenmaan ja Lahden yhdistyksistä. Väkeä oli juuri sen verran kuin museon tiloihin sopivasti mahtui.

Riihimäeltä lähtijät siirtyivät Luolajalle yhdessä Auto Sorsan pikkubussilla ja parilla henkilöautolla.
Yksityisen museon kokoelmissa on noin 2000 maatalouteen liittyvää esinettä, ja nähtävää riitti koko illaksi. Kalusto oli todella monipuolista.
Museolla nähtiin monille tuttua kalustoa, mutta myös harvinaisuuksia.
Traktoreiden lisäksi kokoelmaan kuuluu monia leikkuupuimureita ja muuta maanviljelykseen liittyvää kalustoa sekä monipuolisesti vanhoja työkaluja.
Museossa oli tilaisuus tutustua myös VPK:n kalustoon sekä useampaan puolustusvoimien käytöstä poistettuun tykkiin.









Museotaan meille esitteli Markku Seppälä. Lämmin kiitos asiantuntevasta ja mielenkiintoisesta kierroksesta!
Seuraavista RIATY:n tapahtumista voidaan tässä vaiheessa mainita Drone ilta Würth Riihimäellä 28.10. sekä pikkujoulut Auto Sorsalla 11.12. Näistä tulee erillinen kutsu yhdistyksen postituslistalla oleville.