8.12.2015 – Paras sotilaskuljettaja palkittu Haminassa RUK:n kotiuttamistilaisuudessa 17.12.2015
Kotkan Autoteknillinen Yhdistys palkitsi varusmiespalveluksensa parhaana sotilaskuljettajana suorittaneen korpraali Elias Heleniuksen perinteisellä Sotilaskuljettaja -lautasella RUK:n maneesilla Haminassa järjestetyssä Maasotakoulun (ja RUK:n) kotiuttamisjuhlassa 17.12.2015.
Parhaat onnittelut!
04.12.2015 – Joulupuuro nautittiin ”Tekulla” Metsolassa KE 9.12.2015
Raskone Oy:llä perinteisesti järjestetty KATY:n joulupuuro tarjottiin tänä vuonna keskiviikkona 9.12.2015 poikkeuksellisesti KYAMK:n Metsolan kampuksen ruokalassa, eli ”Teknillisen oppilaitoksen” eli ”Tekun” ruokalassa Kotkan Metsolassa. Tarjolla oli puuron lisäksi myös kahvia ja joulutorttuja. Paikalla antimista nauttimassa oli vajaat parikymmentä jäsentä.
Samalla saimme kuulla ja nähdä yhteenvedon yhdistyksessämme päättötyönä tehdystä miestutkimuksesta.
Myös joulukuun kuukausikokous pidettiin samassa tilaisuudessa.
Kiitokset!
06.11.2015 – Marraskuun kuukausikokous pidettiin Neittamon Herkulla Sutelassa 11.11.2015
KATY:n marraskuun kuukausikokous pidettiin Neittamon Herkun tiloissa Kotkan Sutelassa keskiviikkona 11.11.2015.
Kokouksen yhteydessä saimme mm. tutustua lihanjalostamon tiloihin ja toimintaan sekä saimme maistiaisia myymälän herkuista.
Kiitokset!
08.10.2015 – Lokakuun kuukausikokous pidettiin Mediatehdas DAKARissa Karhulassa KE 14.10.2015
KATY:n lokakuun kuukausikokous pidettiin Mediatehdas Dakar Oy:n tiloissa Karhulassa keskiviikkona 14.10.2015.
Saimme kuulla Sami Ristiniemen ansiokkaan luennon mm. Mika Salon tähdittämän ”Virittäjät” -TV-sarjan valmistuksesta ja tekijöiden kuulumisista. Näimme jopa Kotkan Kantasatamassa kuvatun uuden vielä esittamättömän tuotantokauden jakson ko. sarjasta. Lupaamme olla levittämättä liikaa tietoa ko. jakson tapahtumista.
Kiitokset!
11.09.2015 – Porsasjuhla & ”vuoden törppö” -juhlallisuudet pidettiin saunalla 30.9.2015
Kotkan Autoteknillinen Yhdistys ry:n perinteinen porsasjuhla järjestettiin keskiviikkona 30.9.2015.
Menot olivat erittäin perinteiset, varsinkin kun ”vuoden törppö” -arvonimen saaja julkistettiin vuosien tauon jälkeen.
Vuoden törppö on Ilkka Heino. Hän sai myös ”junailijan” arvon mm. järjestettyään tänä vuonna historiallisen junamatkan yhdistyksemme saunalle. Palkintoihin kuului mm. asiaankuuluva takki ja ratakiskoon kiinnitetty mitali. Valinta oli palkitulle yllätys, sillä hän kuului ko. järjestelytoimikuntaan ja itse luuli arvonimen menevän aivan muille.
Tilaisuudessa myös palkittiin ”vuoden kokkina” ansiokkaasti yhdistyksemme hyväksi toiminut Markku Raukola.
Myös miestutkimusta yhdistyksessämme tekevät KYAMK:n opiskelijat esittäytyivät ja kertoivat tutkimuksestaan.
Hyvää syötävää, siis porsasta, asiaankuuluvine lisukkeineen oli tarjolla ja luonnollisesti sauna oli kuumana ja ahkerassa käytössä. Paikalla oli mukavasti väkeä – yli 30 yhdistyksemme jäsentä.
Kiitokset!
08.09.2015 – Syksyn ensimmäinen kuukausikokous oli saunalla 9.9.2015
Syksyn kuukausikokoukset avannut syyskuun kuukausikokous järjestettiin perinteiden mukaisesti yhdistyksen omalla saunalla keskiviikkona 9.9.2015.
Asiaa olikin kesän aikana kertynyt runsaasti ja kokous kesti melkein kaksi tuntia. Kävimme läpi hyvin onnistuneita kesäajan tapahtumia, suunniteltiin mm. ensi vuoden Auton Päivä tapahtumaa, tehtiin päätöksiä porsasjuhlista ja nimettiin ”vuoden törppö” -perinnettä henkiin herättelevä työryhmä. Perästä varmasti kuuluu, viimeistään porsasjuhlissa.
Paikalla oli 7 yhdistyksen jäsentä.
Sauna oli myös saunapäivän merkeissä normaalisti lämpimänä.
Kiitokset!
Auton Päivä -tapahtuma järjestettiin Neste Huttusella Karhulassa 5.9.2015
Kotkan ATY oli mukana järjestämässä Auton Päivä -tapahtumaa Neste Huttusella Kotkan Karhulassa lauantaina 5.9.2015.
Tarjosimme kokonaisen tykillisen kermaista lohisoppaa! Soppa oli hyvää ja saavutti erinomaisen suosion.
Tarjolla oli myös perinteiset rieskakahvit, ilmapalloja, heijastimia, arvontoja ja myös monia Auton Päivän tarjouksia!
Tapahtumassa pystyi myös testauttamaan ilmaiseksi auton talvikunnon ja pakokaasupäästöt.
Mukana järjestelyissä oli myös muita Neste Huttusen yhteistyökumppaneita; Autoliitto, EKAMI:n auto-osasto ja paikallisia yrityksiä.
Tapahtumia oli myös naapuripihan Delta-Autolla, jossa saattoi nähdä mm. upeita museoautoja.
Kiitokset!
___________________________________________________________________________
Ruokaretki Klamilan kalasatamaan järjestettiin TI 18.8.2015
Tiistaina 18.8.2015 järjestettiin omakustanteinen ruokaretki Klamilan kalasatamaan.
Kuljetuksista huolehti I. Heino.
Tarjolla oli tutustumista kalasatamaan ja ruokailu ravintolassa omalla kustannuksella. Paikalla oli n. 20 yhdistyksemme jäsentä.
Ilmoittautumiset ja järjestelyjä hoiti Risto Serola.
Kiitokset!
___________________________________________________________________________
Lohisoppaa tarjoiltiin Kotkan ATY:n saunalla 21.8.2015
Perinteistä, paikanpäällä omassa ”tykissä” valmistettua erittäin maukasta lohisoppaa tarjoiltiin Kotkan Autoteknillisen Yhdistyksen saunamajalla perjantaina 21.8.2015.
Sauna oli tietenkin myös lämpimänä. Paikalla oli noin 20 henkeä ja mm. mielenkiintoinen Raceabout- vieras.
Kiitokset!
___________________________________________________________________________
Sotilaskuljettaja palkittu RUK:n kotiuttamistilaisuudessa 18.6.2015
Yhdistyksemme palkitsi 18.6.2015 korpraali Joonas Soidinsalon Sotilaskuljettaja -lautasella parhaana sotilaskuljettajana RUK:n kotiuttamistilaisuudessa.
Onnittelut!
___________________________________________________________________________
RUK:n 95-vuotisjuhla 6.6.2015
Osallistuimme kutsuttuina, Teuvo Rehusen välityksellä, 6.6.2015 vietettyyn RUK:n 95 -vuotisjuhlaan Haminassa.
___________________________________________________________________________
Toukokuun kuukausikokous pidettiin saunalla keskiviikkona 13.5.2015
Toukokuun kuukausikokous järjestettiin yhdistyksen omalla saunamajalla Laajakoskella keskiviikkona 13.5.2015.
Käsiteltiin mm. tulevia tapahtumia, jäsenasioita ja taloustilannetta.
Samalla myös saunottiin normaalisti, paikalla oli 6 jäsentä.
Kiitokset!
___________________________________________________________________________
Historiallinen junamatka Kotkan Autoteknillisen Yhdistyksen saunalle järjestettiin KE 29.4.2015
Keskiviikkona 29.4.2015 järjestettiin historiallinen junamatka yhdistyksen saunamajalle Hedda Stina katujunalla!
Junalla harvoin pääsee paikkoihin, joissa ei ole rataa…
Lähtö- ja pääteasemana toimi Neste Huttunen Karhulassa.
Matkan tarjosi Ilkka Heino.
Kiitokset!
___________________________________________________________________________
Huhtikuun kuukausikokous pidettiin Sirius Sport Resortsilla Pyhtäällä 8.4.2015
Huhtikuun kuukausikokous pidettiin elämysurheilukohde SIRIUS Sport Resortsilla Pyhtäällä keskiviikkona 8.4.2015.
Saimme tutustua Siriuksen toimintaan asiantuntevalla opastuksella.
Pääsimme seuraamaan lähietäisyydelta surffausta ja lentämistä. Tutustuimme myös mielenkiintoiseen vanhojen kaksipyöräisten näyttelyyn ja nautimme herkulliset kahvit lisukkeineen.
Kokouksessa kävimme läpi mm. seuraavia mahdollisia kokouspaikkoja, hallituksen järjestäytymiskokouksen päätöksiä ja mahdollisia uusi jäseniä. Paikalla oli 14 yhdistyksemme päätösvaltaista jäsentä.
Kiitokset!
___________________________________________________________________________
SAUNAKAUSI ALKOI KESKIVIIKKONA 18.3.2015!
SAUNAKAUSI 2015 ALKOI!
Kesän saunakausi alkoi aikaisen kevään saattelemana tänä vuonna jo keskiviikkona 18.3.2015.
Vuosikokouksen päätöksellä saunakausi aloitettiin jo, kun lumetkin ovat lähteneet. Saunanlämmityspäivä on siis tänäkin kesänä keskiviikko ja sauna on lämmin klo 16.00.
Normaali saunamaksu on edelleen 5€ /hlö saunomiskerralta.
___________________________________________________________________________
2015 vuosikokous pidettiin saunamajalla 11.3.2015
KATY:n sääntömääräinen vuosikokous 2015 pidettiin leutojen säiden avittamana 11.3.2015 yhdistyksemme omalla saunalla Laajakoskella.
Kokous sujui hyvässä järjestyksessä ja kaikki sääntömääräiset asiat käsiteltiin – mm. toimintakertomus ja tilintarkastajan lausunto hyväksyttiin, tili- ja vastuuvapautukset myönnettiin ja tilinpäätös vahvistettiin. Henkilövalinnat tehtiin – puheenjohtaja ja yhdistyksen hallitus säilyivät ennallaan.
Lisäksi tehtiin päätöksiä mm. saunakaudesta ja -maksuista. Päätettiin uudesta jäsensaunamaksusta, jonka suorittamalla yhdistyksen jäsen voi esim. sopivana viikonloppuna lämmittää saunan omaan käyttöönsä.
Tilaisuudessa oli perinteinen tarjoilu ja sauna oli lämpimänä jäsenistölle ensimmäistä kertaa tänä vuonna.
Kiitokset!

___________________________________________________________________________
Helmikuun kuukausikokous pidettiin automaalaamo Värikaara Oy:llä 11.2.2015
KATY:n helmikuun kuukausikokous pidettiin automaalaamo Värikaara Oy:n tiloissa Kotkan Keltakalliolla keskiviikkona 11.2.2015.
Samalla saimme tutustua maalaamon tiloihin ja toimintaan. Vaikutuksen teki varsinkin maalausten nopea läpimenoaika asiallisissa nykyaikaisissa puitteissa.
Paikalla oli 14 yhdistyksemme jäsentä.
Kiitokset!
___________________________________________________________________________
Tammikuun kuukausikokous pidettiin LänsiAutolla 21.1.2015
KATY:n tammikuun kuukausikokous pidettiin LänsiAuton uusissa tiloissa Kotkan Keltakalliolla 21.1.2015. Eli kokous pidettiin poikkeuksellisesti kuukauden kolmantena keskiviikkona.
Samalla saimme tutustua LänsiAuton tiloihin ja toimintaan, myös kahvia oli tarjolla.
Paikalla oli 17 jäsentä ja yksi vierailija.
Kiitokset!